پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت چگونه است؟

پیوند استخوان ممکن است شبیه به یک درمان جدید به نظر برسد اما در واقع این تکنیک از صدها سال پیش وجود داشته است. امروزه پیوند استخوان در درمانهای پزشکی بسیار مفید و لازم است از جمله در دندانپزشکی.

چه کسانی به پیوند استخوان در دهان نیاز دارند؟
اگر استخوان فک تان مشکل کمبود تراکم یا حجم داشته باشد ممکن است نیاز به پیوند استخوان داشته باشید. این درمان شاید به نظرتان ترسناک برسد اما در واقع روشی عالی برای حفظ و بازیابی سلامت دهان است و آنطور که به نظر میرسد سخت و دردناک نیست.

پیوند استخوان در دندانپزشکی چیست؟
پیوند استخوان در دندانپزشکی یک عمل جراحی نسبتا کوچک است. دندانپزشک در دهان ایجاد میکند تا به استخوان فک دسترسی پیدا کند. سپس مواد پیوندی را به محل مورد نظر اضافه میکند. استخوان سلولهای جدید در اطراف پیوند تولید میکند و رشد میکند. به این ترتیب استخوان کافی در این محل ایجاد میشود.
استخوان موادی انعطاف پذیرتر از آن چیزی است که فکر میکنید. در بدن همه ما به طور عادی دائما سلولهای استخوانی قدیمی از بین میرود و سلولهای استخوانی جدید جای آن را میگیرد. این تغییرات معمولا اتفاق خوبی است و باعث حفظ سلامت استخوانها میشود. اما گاهی اوقات ممکن است استخوان کافی تولید نشود مثلا زمانی که دندان کشیده میشود پس از مدتی استخوان تحلیل میرود و کوچک میشود. در این شرایط نیاز به استخوان جدید دارید.

آیا نیاز به پیوند استخوان فک دارم؟
اگر دندان دائمی از دست داده اید یا بیماری لثه دارید، احتمال این که نیاز به پیوند استخوان داشته باشید وجود دارد. هنگامی که دندان دائمی کشیده میشود، استخوان اطراف دندان شروع به تحلیل رفتن میکند. بیماری لثه نیز باعث میشود استخوان تحلیل رفته و پسروی کند.
تحلیل رفتن استخوان اگر فقط مربوط به یک دندان باشد معمولا محسوس نیست اما اگر چندین دندان از دست رفته باشند یا عفونت لثه پیشرفته باشد، استخوان ممکن است به قدری تحلیل برود که بر ساختار صورت تاثیر بگذارد. ممکن است نیمه پایینی صورت در محل پایین گونه ها شروع به گود افتادن کنند چون استخوان کافی در پشت آنها قرار ندارد.
پیوند استخوان به بازسازی دهان و صورت کمک میکند و اگر قصد کاشت ایمپلنت دندان داشته باشید، این کار را میسر میسازد.

این مقاله را در سایت ما مطالعه کنید:مراحل قالبگیری روکش ایمپلنت
انواع پیوند استخوان
• ۱- پیوند بلوک استخوان: در این روش پیوند استخوان، دندانپزشک از استخوان پشت فک در نزدیکی دندانهای عقل، استفاده میکند. این روش در صورتی که تحلیل رفتن استخوان زیاد باشد مناسب است.
• ۲- پیوند حفره دندان: پیوند حفره دندان نوعی پیوند است که همزمان با کشیدن دندان انجام میشود تا از ستیغ استخوان فک محافظت شود. این کار از تحلیل رفتن استخوان پس از کشیدن دندان جلوگیری میکند. به دلیل وجود مواد پیوندی، بدن نمیتواند استخوان اطراف جایی که دندان بوده است را بازجذب کند. این باعث میشود فک برای کاشت ایمپلنت آماده بماند.
• ۳- لیفت سینوس: این پیوند استخوان در شرایطی که برخی از دندانهای آسیاب بالا را از دست داده باشید و بخواهید ایمپلنت بکارید، مناسب است. در حالت عادی حفره سینوسی به ریشه دندانهای بالایی نزدیک است. در محلی که استخوان فک ارتفاع کمی دارد به دلیل مجاورت با سینوس ممکن است نتوان ایمپلنت دندان جایگذاری کرد. با بالا کشیدن کف سینوس و افزایش ارتفاع استخوان فک میتوان فضای کافی برای کاشت ایمپلنت فراهم کرد.
پیوند استخوان چگونه انجام می شود؟
نحوه انجام پیوند استخوان بستگی به نیاز شما و نوع درمان دارد. اگر پس از پیوند استخوان، جایگذاری ایمپلنت قرار است انجام شود، باید پیش از هر کار دندان صدمه دیده که قرار است جایگزین شود کشیده شود. سپس مواد پیوندی در حفره استخوان جای داده میشوند تا قاعده محکمی برای ایمپلنت فراهم شود.
در بیشتر مواقع پیوند از بخشی از بدن خودتان برداشته میشود. ممکن است انتهای استخوان فک یا بخش دیگری از بدن برای اهداء استخوان در نظر گرفته شود. با این حال اهدا از بدن فرد دیگر یا حتی حیوانات نیز منبع خوبی برای پیوند است. استخوان پیش از پیوند شدن ضد عفونی میشود تا مصرف آن برای شما مشکلی ایجاد نکند. برخی افراد ترجیح میدهند پیوند از بدن خودشان نباشد تا جراحی دیگری برای گرفتن اهدا انجام ندهند.
پس از این که مواد پیوندی در جای خود قرار گرفت و زخم با بخیه بسته شد، معمولا باید چند ماه صبر کنید تا استخوان رشد کند و یکپارچه شود. سپس میتوانید ایمپلنت بکارید.
عمل جراحی پیوند استخوان کمتر از دو ساعت زمان میبرد. این کار را میتوان در مطب دندانپزشک نیز انجام داد.

شرایط پس از پیوند استخوان چگونه است؟
احتمالا پس از پیوند استخوان درد دارید. درد معمولا خیلی شدید نیست و با مسکن و گذاشتن کیسه یخ آرام میشود. ورم یکی از محسوس ترین عوارض پیوند استخوان است. برای کاهش تورم گذاشتن کیسه یخ روی گونه میتواند مفید باشد.
در دوره نقاهت پس از پیوند استخوان فک باید مراقب چیزهایی که میخورید باشید. محدودیتهایی در روزهای اول وجود دارد به این ترتیب که به برخی توصیه میشود تا دو یا چند روز باید فقط مایعات مصرف کنند ولی برخی میتوانند غذاهای نرم بخورند. این بستگی به عمل و موقعیت پیوند دارد. با این حال بدیهیست که تا مدتی نباید چیزهای سفت یا ترد بخورید. هنگام خواب سرتان بالاتر از بدن باید قرار بگیرند تا خون در محل جراحی جمع نشود و ورم افزایش نیابد. تا مدتی باید از فعالیتهای شدید پرهیز کنید تا مشکلی برای پیوند ایجاد نشود.

آیا من نیاز به پیوند استخوان دارم؟
بدون بررسی های لازم نمیتوان گفت شما نیاز به پیوند استخوان دارید یا نه. بر اساس معاینه و عکسهای رادیولوژی دندانپزشک مشخص میکند بهتر است پیوند استخوان انجام بدهید یا خیر.
منبع : forestparkdental

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *