به تعویق انداختن کاشت ایمپلنت دندان در دوران بارداری

در دوران بارداری ممکن است به علت تغییرات هورمونی زیادی که در بدن ایجاد میشود، دندان دچار پوسیدگی شده و یا به علت عفونت شدید لثه اطراف آن، دندان از دست برود. به همین علت در بسیاری از مواقع در دوران بارداری احساس نیاز به کاشت ایمپلنت دندان برای جایگزین کردن دندان های آسیب دیده یا از دست رفته حس می شود. اما باید بدانید دوران بارداری زمان مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان نیست. باید صبر کنید تا کودکتان به دنیا بیاید، پس از آن می‌توانید با کاشت ایمپلنت از مزیت‌های آن بهره ببرید.
دلایل نیاز به تعویق انداختن کاشت ایمپلنت دندان در دوران بارداری عبارتند از:
افزایش خطر عوارض و پیچیدگی‌های درمان
عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان هر چقدر که موفقیت آمیز محسوب شود باز هم یک عمل جراحی است. بنابراین برای کسانی که در شرایط خاصی دارند مانند زنان باردار ممکن است مناسب نباشد. عمل جراحی در دوران بارداری ممکن است سلامت جنین در حال رشد را به خطر بیندازد. تنها در صورتی که ضرورت داشته باشد در این دوران عمل جراحی انجام می‌شود. در کاشت ایمپلنت یک پیچ کوچک تیتانیومی طی عمل جراحی در داخل استخوان فک فرو می رود و روی آن روکش دندان متصل می شود. استخوان فک برای جوش خوردن و التیام نیاز به فرصت دارد و هر گونه مشکلی در این مدت زمان حساس، می تواند جوش خوردن استخوان به ایمپلنت را با مشکل مواجه کند. تغییرات دوران بارداری در بدن خطر عوارض مربوط به کاشت ایمپلنت را افزایش میدهد.
بهتر است در معرض تشعشع قرار نگیرید
پیش از کاشت ایمپلنت باید عکس اشعه ایکس از دهانتان گرفته شود تا محل دقیق کاشت ایمپلنت تعیین شود. ممکن است چندین مرتبه در طی درمان نیاز به عکس دندان باشید. اگر چه عکس دندان در سه ماهه اول و سوم بارداری با لباس محافظ خطری ندارد، اما بهتر است جنین در حال رشد در معرض تشعشع قرار نگیرد. در صورتی که درمان دندانپزشکی ضروری داشته باشید این کار با محافظت و احتیاط های لازم انجام می شود.
از استفاده از بی حسی و بیهوشی در دوران بارداری پرهیز کنید
اگر چه پژوهش‌ها نشان می‌دهند درمان‌های دندانپزشکی که در آنها از بی حسی موضعی استفاده می شود در دوران بارداری خطری ایجاد نمی کند، اما برای کاشت ایمپلنت دندان ممکن است از آرام بخش یا بیهوشی استفاده شود و بهتر است در دوران بارداری از قرارگیری در معرض این مواد پرهیز کنید.
خود را تحت استرس بیشتر قرار ندهید
دوران بارداری به اندازه کافی استرس دارد بنابراین بهتر است که خود را در معرض استرس بیشتر قرار ندهید. هر عمل جراحی، استرس هایی به دنبال دارد و بهتر است عمل‌های جراحی انتخابی را تا پس از زایمان به تعویق بیاندازید. در دوران بارداری هورمون ها باعث تغییر خلق و افسردگی می شوند و ممکن است تا حدی روحیه تان خارج از کنترل تان باشد. باید سعی کنید تا حد ممکن آرام باشید و تمرکز خود را بر روی کودک بگذارید نه این که نگرانی های دیگری به زندگی خود اضافه کنید. پس کاشت ایمپلنت را پس از زایمان انجام بدهید.

منبع : samedayteethsuite

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *