ایمپلنت دندان

  دسترسی به دیگر مقالات سایت:
    آیا ایمپلنت دندان، درد دارد؟
    بازسازی استخوان قبل از ایمپلنت
    طول درمان ایمپلنت دندان
    مزایای ایمپلنت
    ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دندان اولین راه حلی است که برای داشتن دندان جدید انتخاب می شود.این روش آخرین تکنولوژی بروز دنیاست که پیشرفت چشم گیری داشته است.
با استفاده از کاشت ایمپلنت، دندان از دست رفته جای خودش را به ایمپلنت می دهد و شما با یک دندان دائمی روبرو خواهید بود.
دندانی که از این روش کاشت می شود به دندان های کناری خود آسیب و ضرری نمی رساند.
ما در این مقاله سعی کرده ایم به سوالاتی که در مورد کاشت ایمپلنت برای شما ایجاد می شود بپردازیم.
ایمپلنت دندان چیست؟
ایمپلنت دندان ( Dental Implant ) یا فیکسچر در اندازه ریشه دندان از دست رفته قرار داده میشود.فیکسچرها قطعاتی در اندازه دندان طبیعی میباشند.ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم که فلزی با کیفیت خوب است تولید و ساخته میشود.فیکسچرها از جنس تیتانیوم ساخته میشوند.ایمپلنت و فیکسچر به دلیل اینکه از لحاظ بیولوژیکی تطابق کامل با بدن دارند در تماس با بدن و استخوان فک هیچگونه واکنش آلرژیک به وجود نمی آورند.که این جنبه تطابق جنس ایمپلنت و فیکسچر با بدن از مهمترین دستاوردهای عرصه دندانپزشکی در حوزه کاشت دندان میباشد.

این مقاله را هم مطالعه کنید: ایمپلنت دندان چیست؟ هزینه کاشت دندان در سال ۱۴۰۰ به چه صورت است ؟

بر روی سطح تیتانیومی فیکسچر یا ایمپلنت یک لایه محافظ وجود دارد که از سطح ایمپلنت در مقابل تحلیل و خوردگی محافظت میکند.مقاومت تیتانیوم در برابر ترکیبات اسید و نمک و اکسیژن و همچنین خاصیت غیر مغناطیسی بودن آن شرایط مناسب و کافی را برای استفاده از آن در ساختمان استخوان فک فراهم می آورد.
همه این موارد باعث میشود که قطعه ایمپلنت به عنوان یک جسم خارجی به شمار نرود و پس از کاشت در فک به راحتی با ساختمان فک سازگار گردد.البته در این بین ایمپلنت دندان لیزری(ایمپلنت ساخته شده با لیزر) شرایط متفاوت تری نسبت به ایمپلنت معمولی دارد و همچنین بسیار بهینه تر و بهتر عمل میکند.
ایمپلنت های لیزری در قسمت گردن یا کرست خود میکرو کانال هایی دارند که به صورت دقیق و بسیار حساب شده و با اندازه گیری های دقیق در اطراف آن قرار گرفته و در ساختار ایمپلنت شکل گرفته اند.این میکرو کانال های لیزری اتصالات لثه ای و چسبندگی فوق العاده بالا را در اطراف ایمپلنت رقم میزند.به طوری که یک بافت بیولوژیکی زنده را در اطراف ایمپلنت بوجود می آورد.
استفاده از ایمپلنت لیزری نتیجه و سازگاری بهتری را رقم میزند و در نهایت زیبایی بیشتری را به شما هدیه میدهد.

جنس تیتانیومی فیکسچر سبب میشود که استخوان های اطراف دندان رشد کرده و از تحلیل استخوان فک جلوگیری شود.دو قسمت اصلی در مورد ایمپلنت توضیح داده میشود:
۱-فیکسچر ( Fixture ):
قسمتی که داخل استخوان فک قرار میگیرد که به اصطلاح به آن فیکسچر گفته میشود.
۲- اباتمنت ( Abutment ):
اباتمنت به قسمت تاجی که بالای لثه قرار می گیرد گفته میشود.روی اباتمنت پروتز یا روکش ایمپلنت قرار گرفته میشود.
مراحل کاشت ایمپلنت دندان
در ابتدای جراحی فیکسچر یا قطعه اصلی، درون استخوان قرار داده میشود.سپس اباتمنت روی فیکسچر قرار داده میشود و سپس بر روی آن روکش (پروتز ثابت) گذاشته میشود.بعد از انتخاب ایمپلنت مناسب،فیکسچر داخل دهان بیمار قرار داده میشود.پروتزی که روی آن قرار داده میشود.متفاوت بوده و میتواند ثابت یا متحرک باشد.انجام ایمپلنت دندان حدود ۲ الی ۳ ماه زمان میبرد و بیمار بعد از انجام جراحی باید مدت زمانی را صبر کند تا استخوان در اطراف ایمپلنت کامل شکل بگیرد.در ادامه مقاله به طور کامل و تخصصی مراحل جراحی کاشت ایمپلنت دندان توضیح داده میشود.
مرحله اول جایگذاری ایمپلنت دندان: بی حسی
اولین مرحله در جراحی ایمپلنت بی حس کردن بافت ها میباشد.طی عمل جراحی ایمپلنت برش بافت وجود دارد.بنابراین ممکن است از بی حسی موضعی، آرامبخش و یا بیهوشی عمومی استفاده شود.به هرحال در حین انجام جراحی ایمپلنت دندان راحت هستید و احساس درد نمیکنید.

مرحله دوم جایگذاری ایمپلنت دندان: برش لثه
مرحله دوم فرو بردن پایه پیچی شکل ایمپلنت به داخل استخوان است که این امر نیاز به دسترسی به استخوان فک دارد.ابتدا با اسکالپل (چاقوی جراحی) برشی در لثه ایجاد شده و دو زبانه بافتی در محل کاشت ایمپلنت ایجاد میشود سپس با ابزار دستی (اِلِوِیتور یا الِواتور) زبانه ها بالا زده میشود تا استخوان زیر آن قابل رویت شود.سپس متخصص مربوطه استخوان را مورد بررسی قرار داده که در بهترین حالت ممکن که نشاندهنده شرایط ایده آل و مناسب است آن استخوان باید صاف و مسطح باشد.
اگر شرایط استخوان متفاوت باشد دندانپزشک با دریل دندانپزشکی استخوان را تغییر فرم میدهد تا به مناسب ترین وضعیت خود تبدیل شده و شرایط مناسب برای جایگذاری ایمپلنت در آن بوجود آید.

این مقاله را هم مطالعه کنید: پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت چگونه است؟

راه کم تهاجم تر دیگر برای دسترسی به فک استخوان،ایجاد برش کوچک دایره ای شکل (به جای زبانه بافتی) توسط جراح میباشد.
برای این کار از پانچ دایره ای استفاده میشود.که بخش مدور کوچکی از بافت لثه را میبرد.که این مقدار کمی بزرگتر از قطر ایمپلنت میباشد.پس از انجام این مرحله، دریل کاری و جایگذاری ایمپلنت انجام میشود.مزیت برش دایره ای این است که مقدار بافت هایی که صدمه میبینند کمتر و التیام و بهبود سریعتر اتفاق میفتد.اما فقط در دو صورت میتوان از این نوع برش مدور استفاده کرد:
۱-تردیدی در مورد مناسب بودن بافت لثه و استخوان در محل کاشت ایمپلنت وجود نداشته باشد.
۲-تردیدی در مورد مناسب بودن موقعیت کاشت ایمپلنت وجود نداشته باشد.

مرحله سوم جایگذاری ایمپلنت دندان: علامت گذاری
تعیین موقعیت ایملپنت قدم بسیار مهمی در موفقیت درمان است پس از ارزیابی استخوان دندانپزشک با مته های متفاوت کار سوراخ کردن استخوان را انجام می دهد. این مته ها قطرهای متفاوتی دارد.
که متخصص مربوطه با توجه به کاربرد آن از مته با قطر پهن تر یا با قطر نازک تر از آن استفاده میکند.

مرحله چهارم جایگذاری ایمپلنت دندان: سوراخ کردن استخوان
دریل پایلوت سوراخی با قطر کم است که در محل علامت گذاری شده ایجاد میشود.ممکن است دندانپزشک از راهنمای پلاستیکی استفاده کند.راهنمای پلاستیکی وسیله ای است که با استفاده از قالب پلاستر دهان بیمار قبلا تهیه شده است و به تعیین محل دقیق ایمپلنت و مرکز قرار داشتن سوراخ پایلوت و هدایت به موقعیت درست کمک میکند.سوراخ ایجاد شده در این مرحله طولی برابر با یک سوم تا نصف طول مورد نیاز برای کاشت ایمپلنت را دارد.

مرحله پنجم جایگذاری ایمپلنت دندان: ارزیابی جهت و راستای سوراخ اولیه
در مرحله پنجم جهت گیری سوراخ اولیه ارزیابی میشود. برای این منظور پین یا میله مدرج مخصوصی داخل سوراخ قرار میگیرد.این کار به دندانپزشک فرصت میدهد که جهت و راستای سوراخ را مجدد بررسی کند.ممکن است به نظر برسد که راستای سوراخ از راستای مورد نظر انحراف داشته است.از آنجایی که سوراخ کوچکتر از قطر ایمپلنت است و باید پهن تر شود،میتوان زاویه آن را اصلاح کرد.

مرحله ششم جایگذاری ایمپلنت دندان: تکمیل طول سوراخ استخوان

در این مرحله از کار،سوراخ ایجاد شده تکمیل میگردد و اصلاحات لازم صورت میگیرد.و در این مرحله است که ابعاد سوراخ به اندازه طول ایمپلنت میرسد.سپس میله اندازه گیری مجدد در سوراخ قرار میگیرد تا عمق سوراخ بررسی شود.ضمنا در مرحله دریل کردن استخوان این موضوع اهمیت بسیاری دارد که استخوان نباید زیاد از حد مورد حرارت قرار بگیرد.چرا که با بالا رفتن دما امکان لطمه دیدن سلول های استخوانی وجود دارد .همچنین باعث میشود ایمپلنت به استخوان جوش نخورد و پروسه بهبود پیوند استخوان و یکپارچه سازی آن که اصلی ترین و مهم ترین قسمت درمان میباشد، با شکست روبرو شود.پزشک جراح بایستی برای جلوگیری از بالا رفتن دمای استخوان از مته استفاده کرده و در این میان مراقب باشد که از فشار یا سرعت بالاتر از حد مجاز استفاده نکند.

این مقاله را هم مطالعه کنید: آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

هنگام دریل کردن استخوان دائما سرم و یا محلول آب نمک برای پایین آوردن دما اسپری میگردد.که این کار باعث میگردد بافت ها صدمه کمتری ببینند.

مرحله هفتم جایگذاری ایمپلنت دندان: ارزیابی سوراخ پیش از جایگذاری ایمپلنت
پس از پشت سرگذاشتن مرحله ششم که مهمترین بخش جراحی ایمپلنت دندان بود،پزشک جراح مجددا میله را داخل سوراخ ایجاد شده قرار میدهد و آن را بررسی میکند و برای آخرین بار عمق سوراخ و زوایا و راستای ایمپلنت دندان را بررسی و ارزیابی میکند.
گاهی ممکن است ایمپلنت دندان به ساختار های آناتومی مانند عصب ها،رگ های خونی یا دندان های مجاور نزدیک باشد.در این شرایط پزشک جراح ایمپلنت دندان از عکس پرتوی ایکس(عکس های OPG یا CBCT )در مرحله ارزیابی سوراخ برای بررسی دقیق تر استفاده شود.

مرحله هشتم جایگذاری ایمپلنت دندان: پهن کردن سوراخ استخوان
در این مرحله متخصص ایمپلنت دندان با مته هایی که نسبت به مته هایی که در مراحل قبل استفاده میشد قطر بیشتری دارند اقدام به پهن تر کردن سوراخ میکنند تا در انتها قطر آن به اندازه ایمپلنت برسد.
طول،قطر و اندازه ایمپلنت بر اساس میزان استخوان موجود در محل کاشت انتخاب میشود.تلاش میگردد تا حد ممکن ایمپلنت بزرگتری به کار گرفته شود چرا که ایمپلنت های بزرگتر بهتر و مقاوم تر هستند.در ایمپلنت های با طول و قطر بزرگتر موضوع توزیع بار و انتقال آن به استخوان پیرامون به صورتی مطلوب تر انجام میشود.اکثر ایمپلنت ها قطر ۴ میلی متر دارند.بعضی از دندانپزشک ها از ایمپلنت هایی با ۳٫۲۵ میلی متر استفاده میکنند که این قطر کمترین قطر ممکن برای ایمپلنت استاندارد میباشد.همچنین ایمپلت های بزرگتر از ۴ میلیمتر نیز وجود دارند اما فقط در موارد خاص مورد استفاده قرار میگیرند.

مرحله نهم جایگذاری ایمپلنت دندان: ارزیابی وضعیت سوراخ محل کاشت ایمپلنت
در این مرحله دندانپزشک دوباره با میله وضعیت سوراخ ایمپلنت را ارزیابی میکند تا مطمئن شود عمق و راستای آن درست است.

مرحله دهم جایگذاری ایمپلنت دندان: رزوه دار کردن سوراخ استخوان
دندانپزشک با استفاده از وسیله ای رزوه ایجاد میکند،رزوه هایی متناسب با رزوه های ایمپلنت در سوراخ داخل استخوان ایجاد کرده که در این مرحله سوراخ آماده دریافت ایمپلنت است.
بعضی از ایمپلنت ها خود رزوه هستند و هنگامی که داخل سوراخ استخوان پیچ میشوند، لبه های آن ها شیار های مورد نیاز را در استخوان ایجاد میکند.پس در این حالت نیازی به رزوه کردن استخوان نمیباشد.
بعضی از انواع ایمپلنت، خود رزوه هستند و در حالی که داخل سوراخ استخوان پیچ می شوند، لبه های آنها شیارهای مورد نیاز را در استخوان ایجاد می کند بنابراین نیازی به رزوه کردن استخوان ندارند.

مرحله یازدهم جایگذاری ایمپلنت دندان: جایگذاری ایمپلنت
در مرحله یازدهم ایمپلنت و یا به عبارتی همان فیکسچر داخل سوراخ ایجاد شده در استخوان فک قرار داده میشود.انجام این کار به طرق مختلف امکانپذیر است.

مرحله دوازدهم جایگذاری ایمپلنت دندان: بستن سوراخ ایمپلنت با پیچ درپوش
در مرحله آخر حراحی ایمپلنت دندان، سوراخ ایمپلنت بسته میشود.پزشک متخصص ایمپلنت دندان کلاهکی مخصوص به نام هیلینگ را روی ایمپلنت قرار میدهد و ایمپلنت را از محیط بیرون کاملا مهر و موم میکند.پس از این کار بافت شکافته شده لثه را بخیه زده و به جای اول خود برمیگرداند تا جوش بخورد. بین یک تا دو هفته بخیه ها بر روی لثه باقی میماند و پس از آن کشیده میشوند.این کشیدن بخیه کاملا بدون درد میباشد.
و این گونه عمل جراحی ایمپلنت دندان به پایان میرسد.پس از اتمام عمل جراحی ایمپلنت دندان باید چند ماه صبر کنید تا شرایط نصب روکش روی ایمپلنت برای شما مهیا گردد.که این مدت معمولا ۳ تا ۶ ماه میباشد.البته گاهی صرفا برای زیبایی موقتا روکش دندان روی ایمپلنت قرار میگیرد اما به شکلی کوتاه تر از ایمپلنت تنظیم میشود تا فشاری به ایمپلنت وارد نگردد.

قیمت ایمپلنت دندان سال ۱۴۰۰ چقدر است؟
در صورتیکه بعد از ایمپلنت دندان، دندانپزشک پروتز یا روکش های ایمپلنت را خودش بسازد هزینه کاشت دندان یا ایمپلنت به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده و نیازی به مراجعه شما به متخصص پروتز نمیباشد.بهتر است در کلینیک تخصصی ایمپلنت،پروتز یا روکش دندان، به همراه جراحی ایمپلنت انجام شود.اینگونه هم برای بیمار بهتر است و هم پروسه درمان زمان کوتاه تری را طی میکند. مرکز تخصصی ایمپلنت ها این امکان را برای بیماران خود فراهم نموده که به راحتی میتوان از آن بهره برد.

این مقاله را هم مطالعه کنید:به تعویق انداختن کاشت ایمپلنت دندان در دوران بارداری

در جلسه اول مشاوره متخصص ایمپلنت با بیمار، هزینه ایمپلنت یا قیمت کاشت ایمپلنت تعیین میگردد.انواع مختلف ایمپلنت به بیمار معرفی میشود و بیمار با بررسی بودجه خود اقدام به انتخاب نوع و برند ایمپلنت دندان مینماید.

تعرفه دندانپزشکی سال ۱۴۰۰
تعرفه دندانپزشکی در سال ۱۴۰۰ تحت تاثیر افزایش قیمت دلار در چند ماهه اخیر قرار گرفته و تعرفه دندانپزشکی سال ۱۴۰۰ طی چندین مرحله تغییر پیدا کرده است.این تغییر تعرفه طوری بوده که بسیاری از مراکز در ماه های ابتدایی سال اقدام به دو بار افزایش قیمت را در تعرفه خود اعمال کرده اند.در این میان مراکزی وجود دارند که تعرفه خود را همانند سال گذشته اعلام کرده و کمترین افزایش قیمت را اعلام نموده اند.با توجه به این افزایش قیمت همگانی،این افزایش قیمت را میتوان در حدود ۲۵ الی ۴۰ درصد در نظر گرفت.مرکز تخصصی ایمپلنت ها میزان تغییر قیمت را بین ۱۰ الی ۲۰ درصد در نظر گرفته است.

قیمت ایمپلنت آمریکایی
شرکت های بایو و زیمر همیشه جزء برند های برتر ایمپلنت بوده اند و همواره از انجمن دندانپزشکان آمریکا بیشترین امتیازات را دریافت کرده و همواره با رعایت استاندارد های اساسی جزء ۵ برند برتر ایمپلنت در آمریکا و جهان بوده اند.قیمت ایمپلنت آمریکایی برندهای آمریکایی زیمر و بایو در حدود ۷ میلیون تا ۱۱ میلیون میباشند.در کل قیمت ایمپلنت دیگر برندهای آمریکایی نیز در همین محدوده قیمتی میباشد.

قیمت ایمپلنت اروپایی
قیمت ایمپلنت دندان ساخت سوئیس در برخی برند ها بسیار بیشتر از ساخت کشورهایی مثل ایتالیا و اسپانیا میباشد.به طور کلی قیمت ایمپلنت دندان اروپایی از محدوده ۶ میلیون و پانصد هزار تومان تا ۱۲ میلیون تومان متغیر میباشد.
قیمت ایمپلنت آلمانی
ایمپلنت آلمانی دی آر اس بالاترین قیمت را در میان بقیه شرکت های سازنده ایمپلنت آلمانی دارد.
قیمت انواع ایمپلنت آلمانی بین ۶ میلیون و پانصد هزار تومان تا ۸ میلیون تومان میباشد.

قیمت ایمپلنت سوئیسی
ایمپلنت سوئیسی اشترومن یکی از گرانترین ایمپلنت های دنیا میباشد.قیمت دیگر ایمپلنت های سوئیسی بسیار پایین تر از ایمپلنت اشترومن میباشد.این اختلاف قیمت بین برند های مختلف سوئیسی زیاد جالب نیست. در کل قیمت انواع ایمپلنت های سوئیسی از ۶ میلیون و پانصد هزارتومان تا ۱۲ میلیون تومان میباشد.
قیمت ایمپلنت ایتالیایی
با کیفیت ترین ایمپلنت ایتالیایی سوییدن اند مارتینا بوده که کیفیت و دقت بالایی دارد.در کل قیمت ایمپلنت های ایتالیایی بین ۵ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان تا ۷ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان متغیر میباشد.
قیمت ایمپلنت فرانسوی
معروف ترین ایمپلنت فرانسوی آی دی آی iDi است که قیمت آن به نسبت کیفیت آن بسیار مناسب است. در مجموع قیمت ایمپلنت های فرانسوی در محدوده ۶ میلیون تا ۷ میلیون و پانصد هزارتومان میباشند.ایمپلنت فرانسوی از نظر قیمتی بیشترین ثبات را در بین ایمپلنت های اروپایی دارد.
قیمت ایمپلنت اسپانیایی
معروف ترین ایمپلنت اسپانیایی برند موزو میباشد که به نسبت کیفیت قطعات ساخته شده درآن قیمت مناسبی دارد.
ایمپلنت های اسپانیایی از جمله ایمپلنت های درجه دوم اروپا محسوب میشوند.
قیمت ایمپلنت های اسپانیایی حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان تا ۷ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان میباشد.
قیمت ایمپلنت آسیایی
قیمت ایمپلنت آسیایی در حد متوسط قیمت جهانی ایمپلنت میباشد.در کل قیمت ایمپلنت آسیایی در حدود ۳ میلیون تومان تا ۶ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان میباشد.
قیمت ایمپلنت کره ای
قیمت ایمپلنت کره ای دارای تنوع بسیار زیادی می باشد.
قیمت ایمپلنت کره ای دنتیس در حدود ۵ میلیون تا ۶ میلیون و پانصد هزار تومان متغیر می باشد. قیمت دیگر برندهای ایمپلنت کره ای نیز در همین محدوده یا پایین تر می باشد.

قیمت ایمپلنت ایرانی
به گفته مدیران شرکت ایرانی تولید ایمپلنت دندان،قیمت ایمپلنت ایرانی تولید شده در شرکت کیمیا کاشت اطبا،در مقایسه با شرکت های سازنده دیگر،بسیار پایین تر میباشد. قیمت ایمپلنت ایرانی مشابه نمونه برتر کره ای در حدود ۳ میلیون تومان، قیمت ایمپلنت ایرانی مشابه نمونه اروپایی در حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و هزینه ایمپلنت در ایران مشابه نمونه های درجه یک دنیا و ایمپلنت های آمریکایی در حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می باشد.
قیمت ایمپلنت چینی
هنوز برند خاصی برای ساخت ایمپلنت در کشور چین وجود ندارد.و ایمپلنت های ساخته شده در این کشور یا با نظارت کمپانی های سازنده اروپایی و آمریکایی ساخته شده و توسط آن شرکت ها ساپورت و تایید میشوند و یا صرفا یک کپی بسیار بی کیفیت از ایمپلنت های معروف میباشد که هیچ گونه اعتبار و ارزشی ندارد.

این مقاله را هم مطالعه کنید:ایمپلنت دندان با لیزر

هزینه کاشت ایمپلنت دندان با لیزر چقدر است؟
کاشت دندان با لیزر هزینه بیشتری نسبت به کاشت دندان به روش معمولی دارد.چرا که دستگاه لیزر گران قیمت بوده و نیز هزینه نگه داری بالایی دارد.اما اگر بیمار مزایای کاشت دندان با لیزر را در نظر بگیرد، هزینه لیزر چندان هم بالا به نظر نخواهد رسید.
معمولا هزینه کاشت دندان با لیزر ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از کاشت دندان با روش معمولی خواهد بود. مزیت مهم دیگر این که بیمار بعد از کاشت دندان درد بسیار کمتری خواهد داشت. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر درباره ایمپلنت با لیزر هستید حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

عوامل موثر در قیمت ایمپلنت:
الف-کشور سازنده ایمپلنت
ب-تکنولوژی منحصر به فرد
ج-کیفیت قطعات
د- ضمانت قطعات ساخته شده
ه-بودجه تحقیقاتی
ی-عمر متوسط ایمپلنت

الف-کشور سازنده ایمپلنت:
پیشینه و تجربه و قدمت فعالیت کشورها در زمینه ساخت ایمپلنت عامل مهمی در تعیین هزینه کاشت دندان است.
ب-تکنولوژی منحصر به فرد:
برخی کشورها دارای تکنولوژی خاص و اختصاصی در زمینه تولید قطعات ایمپلنت بوده و به هیچ قیمتی حاضر به فروش فرمولاسیون اختصاصی این تکنولوژی نیستند.همین عامل، عاملی رقابتی بوده که به شدت در قیمت ایمپلنت موثر است.
ج-کیفیت قطعات:
کیفیت بالای قطعات ساخته شده ایمپلنت برابر با قیمت بالاتر ایمپلنت میباشد.
چرا که شرکت سازنده ایمپلنت از بهترین مواد مصرفی در ساخت قطعات ایمپلنت استفاده میکند که این کیفیت ماندگاری قطعات ایمپلنت را تضمین میکند.
د- ضمانت قطعات ساخته شده:
ضمانت ایمپلنت نشان دهنده اطمینان ۱۰۰ درصدی شرکت به محصول خود است.بعضی از شرکت های سازنده ایمپلنت ضمانت نامه کتبی به مرکز تخصصی ایمپلنت و متخصص ایمپلنت ارائه میکند.این مورد مهمترین عامل در تعیین قیمت کاشت ایمپلنت میباشد.
ه-بودجه تحقیقاتی:
این مورد در تعیین هزینه کاشت دندان نقشی تاثیر گذار دارد.در برخی شرکت های سازنده ایمپلنت بودجه قابل توجهی به تحقیقات در زمینه ایمپلنت تعلق میگیرد. و ما هرروزه شاهد بهبود کیفیت ایمپلنت های تولید شده در این شرکت ها هستیم.
ی-عمر متوسط ایمپلنت:
روکش کردن دندان ها راه حلی مناسب برای افزایش طول عمر ایمپلنت ها میباشد.ایمپلنت تنها راهی است که از تحلیل استخوان جلوگیری کرده و چه بسا وجه بازسازی نیز به همراه دارد.ایمپلنت همانند دندان طبیعی بوده و همانند دندان طبیعی عمل میکند و هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد.بعد از گذاشتن ایمپلنت فرد میتواند به همان شیوه قبلی غذا را بجود و به رژیم غذایی خود بازگردد. همچنین فرد به خوبی میتواند مسواک بزند،نخ دندان کشیده و به طور از کلی از ایمپلنت های خود همچون دندان های طبیعی مراقبت کند تا طول عمر ایمپلنت ها افزایش یابد.عمر متوسط ایمپلنت ها حداقل ۳۰ سال میباشد.
چرا هزینه کاشت ایمپلنت دندان زیاد است؟
کاشت ایمپلنت دندان در مقایسه با دیگر درمان هایی که در دندانپزشکی صورت میگیرد دارای تفاوت های زیادی است.این کار هزینه های مختلفی را شامل شده و با توجه به اینکه هزینه ساخت ایمپلنت جدا بوده وهمچنین هزینه های دیگری همچون قطعات پروتز،هزینه لابراتور و روکش ایمپلنت و هزینه دستمزد پرسنل و متخصص را نیز شامل میشود از این رو کاشت ایمپلنت هزینه بالایی را در برمی گیرد.
راهکارهای کاهش هزینه های دندانپزشکی
در ابتدا لازم است که با آگاهی یک دندانپزشک حاذق و حرفه ای را انتخاب کنید.بهتر است هر شش ماه یکبار و یا سالیانه به دندانپزشک خود مراجعه کنید و وضعیت دندان های خود را بررسی کنید.رعایت بهداشت دهان و دندان امری بسیار مهم بوده و حتما باید هرروزه با استفاده از مسواک،نخ دندان و دهانشویه به این امر مهم بپردازید.
مورد مهم دیگر کشیدن به موقع دندان عقل میباشد.این کار زمانی ضرورت پیدا میکند که دندان عقل با دندان های مجاور در تماس بوده و باعث پوسیدگی آنها شود.
جرمگیری دندان نیز به صورت سالی یکبار یا دوسال یکبار از بسیاری از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری میکند.
مواردی که عنوان شد از سلامت دندان های شما مراقبت کرده و جلوی هزینه های بسیار زیاد بعدی را میگیرد.
اما بهرحال در صورت بروز مشکل مجبور به اقداماتی از قبیل ایمپلنت، روکش و …خواهیم بود.
ضمنا باید توجه داشته باشید که تصمیم در مورد هر اقدامی در مورد دندان ها نیازمند آگاهی کامل و مشورت میباشد.امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *